Elementy więźby dachowej
Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów każdej konstrukcji. Zazwyczaj podczas stawiania domu, jego przyszli mieszkańcy przykładają szczególną wagę do tego, czym zostanie pokryta wspomniana część obiektu. Należy jednak pamiętać, że nie tylko to jest ważne. Jeżeli chcesz, aby dach spełniał swoje zadanie, musisz zadbać o prawidłowy montaż więźby dachowej, zapewniającej całemu obiektowi stabilność. Z jakich elementów powinna się ona składać?
Najważniejsze części więźby dachowej
Więźba dachowa składa się z wielu części. Wśród nich wskazywane są m.in.:
- wieńce — odpowiadające za ochronę ścian przed przesunięciem lub przewróceniem;
- murłaty — pozwalające na przeniesienie ciężaru z dachu na ściany obiektu;
- krokwie — belki pochyłe, łączące się w pary na szczycie dachu. Do nich mocuje się inne elementy więźby dachowej;
- płatwie — dzieli się je na warianty kalenicowe, stropowe oraz pośrednie. Dzięki nim możliwe jest przeniesienie ciężaru z pokrycia na wcześniej wymienione krokwie;
- kleszcze — elementy pozwalające na połączenie ze sobą poszczególnych krokwi;
- zastrzały — ukośnie ustawione belki, odpowiadające za właściwe usztywnienie elementów dachów.
Na więźbę dachową składa się wiele różnych elementów odpowiadających za jej wytrzymałość.
Co powinno wyróżniać więźbę dachową?
Chcąc skompletować wszystkie wymienione wyżej elementy, należy pamiętać o tym, że powinny one wyróżniać się określonymi cechami. Przede wszystkim należy dopasować je do możliwości technicznych danego obiektu. W tym pomogą specjaliści wykonujący więźby dachowe. W Kielcach, Końskich, Szydłowcu, Skarżysku-Kamiennej oraz Radomiu skorzystasz z doradztwa fachowców z Tartaku Radosława Rurarza. Dobrze stawiać na produkty, które powstały z zaimpregnowanego oraz wysuszonego drewna drzew iglastych.